Šerpa otkriva Hrvatsku

20.07.2010. - Stipe Božić

Poznati alpinist još od 1979. brine o dječaku čiji je otac, slavni šerpa Ang Phu pri silasku poginuo, samo dan nakon što je sa splićaninom stajao na ‘vrhu svijeta’

Držim se sretnim čovjekom jer sam upoznao Stipu. Nakon smrti mojeg dragog oca, Stipe mi je oslonac i zahvaljujem mu beskrajno na svemu. Svaki dan se molim za njega da živi dugo i sretno i molit ću cijeli život – kazao je mladi svećenik i prekrio lice rukama briznuvši u plač

piše: Andrea Kuzmić

Feđa Klarić / CROPIX

 

Mladi budistički svećenik Mingma Nuru Sherpa još je kao dječak osvojio srce osvajača najviših svjetskih vrhova Stipe Božića, koji održava kontakt s njim i njegovom obitelji još od davne 1979. godine kada se njegov otac, slavni Šerpa Ang Phu pri silasku poskliznuo i poginuo, samo dan nakon što je s Božićem stajao na “vrhu svijeta”.

Iako Šerpe mnoge asociraju na ljude koji tegle teret na planinu, u prijevodu su to istočni ljudi: Shar (Istok) + Pa (ljudi). Vuku prijeklo s Tibeta, a pleme je u Nepal došlo prije 400 godina, vođeno mitom o obećanoj zemlji na Himalaji, gdje sve cvjeta od bogatstva. Danas u himalajskoj dolini Khumbu živi 7000 Šerpa, dok ih je u Nepalu nešto manje od milijun.

Pet dana pješačenja do kuće

– Njihov život je iznimno težak – kazuje nam Mingma Nuru, kojega je Stipe Božić prije tjedan dana ugostio u svojem domu i otada mu je domaćin za poželjeti. Na putovanje, koje mu je već sad proširilo vidike, Mingma Nuru je krenuo iz Katmandua, udaljenog 7000 km zračne linije i 15 sati leta, što je za mladog Šerpu bilo posebno iskustvo. A ispričao nam je i kako izgleda putovanje kad odluči “skoknuti“ s budističkog sveučilišta Drepung Loseling u Indiji u posjet svojoj obitelji u dolini Khumbu.

 

Ime mu znači dobar utorak

– Dopisivali smo se i nalazili u Nepalu kad god bi bila prilika. Mingma je izvanredan mladić, rođen jednog zaista dobrog utorka – što je značenje njegova imena: Mingma – utorak, Nuru – dobar. Šerpe žive teško, uglavnom od poljoprivrede, uzgajaju krumpir, raž i pšenicu te drže stada jakova, tibetskog goveda koje pase na najvišim planinama svijeta, a od njega dobivaju mlijeko, sir i meso, služi im za prijevoz tereta, od njegove dlake izrađuju šatore, a osušeni izmet služi kao ogrjev – pojašnjava nam Božić. U Nepalu se puno jede riža i krumpir – kazuje nam Mingma Nuru, koji je kušajući dalmatinske delicije odlučio svoje domaćine Božiće počastiti ručkom.
Pripremio im je rižu, leću, krumpir, kupus i blitvu, pa sve dobro začinio chilijem. Stipe ga je poveo na rafting kanjonom Cetine, lađom po Neretvi, posjetili su Hvar, Paklenicu, Trogir, a u Vrgorcu je Božić svojega dragoga gosta upoznao s predsjednikom Ivom Josipovićem i time mu učinio veliku čast.
– Držim se sretnim čovjekom jer sam upoznao Stipu. Nakon smrti mojega dragog oca, Stipe mi je oslonac i zahvaljujem mu beskrajno na svemu. Svaki dan se molim za njega da živi dugo i sretno i molit ću cijeli život – kazao je mladi svećenik i prekrio lice rukama briznuvši u plač.
Na putovanju njegova života, Božić će idućih deset dana svojeg prijatelja odvesti u Dubrovnik i preko Plitvica do Zagreba. Šerpa je očaran ljepotama naše zemlje, a posebno je fasciniran bojom mora i kako se ono ljubi s kamenom.
– Ljudi su srdačni i veseli, a hrana vam je odlična. Stipe me poveo u obilazak muzeja, grada i prirode, a dirnuo me i susret s vašim Predsjednikom – kazao nam je Mingma Nuru na lošem engleskom, koji će usavršavati na povratku u domovinu.
Za budističkog svećenika u Indiji studira već 16 godina, a do kraja ga očekuje još jedna, u centru koji pohađa čak 7000 studenata.

Naime, od zadnje autobusne postaje do svoje doline ima 5 dana, i to brzog hodanja. A sve to više puta uzbrdo pa nizbrdo. Prethodno nekih 78 sati Mingma autobusom i vlakom prelazi 2800 km od svojega manastira do Katmandua.